NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Филмът "Татами" е плод на рядкото сътрудничество между ирански и израелски режисьори
5479
Тонът на времето

Филмът "Татами" е плод на рядкото сътрудничество между ирански и израелски режисьори

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП.  "Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември. Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка. "В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам

| 30 Август 2024, 16:36 ч.
Филмът
Филмът "Татами" е плод на рядкото сътрудничество между ирански и израелски режисьори
Снимка © АП / Taylor Jewell / Invision

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което на свой ред предава "вируса" на потомството си, предаде АФП.

"Щедър" на сцената и "автентичен", в очите на зрителите, Чао е известен от Европа до Латинска Америка и Азия.

Новият албум Viva Tu - призив да повярваш в себе си, всъщност не е точно завръщане - на 63 години Хосе Мануел Томас Артуро Чао Ортега, известен като Ману Чао, не е изчезнал напълно от музикалния пейзаж. Той избягва медиите, но продължава да изнася концерти в малки зали, където сам следи за цените на билетите. 

С новия албум Ману Чао предлага както характерното си звучене, така и не толкова типични, но все така ангажирани парчета като Vecinos en el mar

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян. 

Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.

На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.

Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,

Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.

Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.

Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.

Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „О

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами" Гай Натив, познат с работата си над "Кожа" (2018) и "Голда" с Хелън Мирън, обяснява, че филмът е станал причина в Израел да "изтече много мастило", защото "хората, не говоря за правителството, гледат на това сътрудничество като на нещо революционно".

Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.

Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.

Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.

Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.

"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА.       Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия

Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.

Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.

„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.

Вглеждане в старите майстори

Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.   

Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик

Родена в Техеран, самата Зар Амир живее в изгнание, така че е "свободна да избира теми, които има отговорността да разкаже". По думите й филмът "ще има и политическо измерение, но това не е мой проблем".

"В Иран режисьорите не могат да кажат истината, те могат да работят по тези теми, но все пак това ще бъде само половината истина", казва Зар Амир. Техеран вече е набелязал и арестувал режисьори, обвинени в пропаганда срещу режима, като Джафар Панахи и Мохамад Расулоф. Последният избяга нелегално от страната точно преди последния кинофестивал в Кан, търсейки убежище в Европа.

"Надявам се, че филмът ще проправи пътя за още сътрудничества между израелци и иранци в други области, като например музиката", каза Гай Натив в интервю на филмовия фестивал във Венеция през септември миналата година.

Зар Амир спечели наградата за най-добра актриса в Кан през 2022 г. за ролята си на напориста журналистка в "Нощите на Машхад" - трилър за сериен убиец на проститутки.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
5479
Тонът на времето

Филмът "Татами" е плод на рядкото сътрудничество между ирански и израелски режисьори

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

| 30 Август 2024, 16:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Филмът
Филмът "Татами" е плод на рядкото сътрудничество между ирански и израелски режисьори
Снимка © АП / Taylor Jewell / Invision

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което на свой ред предава "вируса" на потомството си, предаде АФП.

"Щедър" на сцената и "автентичен", в очите на зрителите, Чао е известен от Европа до Латинска Америка и Азия.

Новият албум Viva Tu - призив да повярваш в себе си, всъщност не е точно завръщане - на 63 години Хосе Мануел Томас Артуро Чао Ортега, известен като Ману Чао, не е изчезнал напълно от музикалния пейзаж. Той избягва медиите, но продължава да изнася концерти в малки зали, където сам следи за цените на билетите. 

С новия албум Ману Чао предлага както характерното си звучене, така и не толкова типични, но все така ангажирани парчета като Vecinos en el mar

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян. 

Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.

На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.

Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,

Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.

Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.

Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.

Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „О

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.

Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.

Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.

Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.

"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА.       Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия

Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.

Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.

„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.

Вглеждане в старите майстори

Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.   

Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами" Гай Натив, познат с работата си над "Кожа" (2018) и "Голда" с Хелън Мирън, обяснява, че филмът е станал причина в Израел да "изтече много мастило", защото "хората, не говоря за правителството, гледат на това сътрудничество като на нещо революционно".

Родена в Техеран, самата Зар Амир живее в изгнание, така че е "свободна да избира теми, които има отговорността да разкаже". По думите й филмът "ще има и политическо измерение, но това не е мой проблем".

"В Иран режисьорите не могат да кажат истината, те могат да работят по тези теми, но все пак това ще бъде само половината истина", казва Зар Амир. Техеран вече е набелязал и арестувал режисьори, обвинени в пропаганда срещу режима, като Джафар Панахи и Мохамад Расулоф. Последният избяга нелегално от страната точно преди последния кинофестивал в Кан, търсейки убежище в Европа.

"Надявам се, че филмът ще проправи пътя за още сътрудничества между израелци и иранци в други области, като например музиката", каза Гай Натив в интервю на филмовия фестивал във Венеция през септември миналата година.

Зар Амир спечели наградата за най-добра актриса в Кан през 2022 г. за ролята си на напориста журналистка в "Нощите на Машхад" - трилър за сериен убиец на проститутки.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.